I bouwdedie den naam van de kerk aan den nieuwen Schiedam (dat is aan den dam langs do Nieuwe Schie) droegen rondom welke de eerste beginselen van Nieuwer- schie, Nieuw-Schiedam of Nieuwendam ontstonden. Na dien tijd werd de kapel aan de Schie, ter onderscheiding, die van Oud-ScliiedamOuderschie of Ovenchie genaamd. Te gelijk bestond er nog een ander adelijk kasteel ten Zuid-Oosten van het Huis te Rivier, dat in de 12e eeuw, of op eenen boek gronds die in de Maas vooruitstak, of (gelijk het slot Bulgerstein te Rotterdam) op eene plaat gebouwd werd, en hot Huis Uiternesse of bet oude Huis van Matenesse heette. Men meent dat Jakob van Wassenaar, zoon van Halewijn III, Heer van Wassenaar en Burg graaf van Leiden, er de stichter van was. (I) 2. Opkomst der plaats, kerkelijke en heerlijke regten er op. Be kerk aan den Nieuwen Schie-damdie gunstiger dan de kerk aan de Oude Schie gelegen wasriep spoedig een gehcele vloot van Willem I uit slechts 12 schepen. Zij die het aantal schepen, dat toen uit geheel Holland ten kruistogt voerhet grootst opgevenspreken slechts van 80 of 86 bodems. Zie Naspeur, en Aanwijz. enz. der stede Vlaardingen achter de Handv., Oclr., enz. van V laar dingenhl. XIV en XXXIX, naar GonEraincs Monaclius St. Pantaleonis; Haïti].lus Pakisieïisis; Box hors, Apologia, pro navigat. Holland, p. 6; Matthjeüs de NoiilHate, Lib. I. cap. 15; Matthjeus, Vet. Aevi. Anal. T. II. p. 26; Wacenaar. 1). II. hl. 340350. (1) Zie Goüthoeven, hl. 185 en 202; Van Leeüwen Bat. lil. bl.1001. Hoogstraten, Woordenboek op Mat en es ScliedAlmanak van 1839, Vergelijk .1 .1. de Gf.er,

Schiedams Jaarboek | 1862 | | pagina 86