20 kozen, en dien ten gevolge hun vrijdom van de grafelijke tollen verloren, dien zij eerst in 1281, nadat de zaken tusschen den graaf en Aleid's zoonFloris van Avenues weder geschikt waren, terugkregen. Van dien tijd af bleef Aleid, en later haar zoon Floris, wel in het hezit der heerlijkheid van Schiedamdoch bleef do stad niet meer onder het gemengd opperbestuur van den graaf en zijne moei, maar alleen onder dat van eerstgenoemde. (1) In twee onderscheidene stukken, welke op dezo zaken betrekking hebben, en die in dagteekening slechts twee dagen van elkander verschillente wetenin de uitspraak dor zoensmannen over den twist tusschen graaf Floris en F'loris van Avennes van den 3 Augustus 1281, eri in het bevel door graaf Floris den 5 Aug. 1281 aan zijne tollenaren gegeven, om die van Schiedam tolvrij te laten varen, even als vóór den twist, wordt onze plaats eens Schiedam en eens Nieuwendam bij de Schie genaamd, zoodat hot boven allen twijfel zeker is, dat deze namen naar willekeur gelijktijdig gebruikt werdenen do eene geenszins als ouder dan de andere moet worden aangemerkt. Niettegenstaande de aanmerkelijke vermindering van magt, die Vrouw Aleid ondergaan had, behield zij nogtans, schoon zij destijds in Henegouwen woonde, hare genegenheid voor Schiedam, en bepaaldedoor bemiddeling van haren zoon Floris, en onder approbatie van den graaf, den 24 Decemb. 1282, dat er te Schiedam eene nieuwe kapel moest worden gesticht, waarin zij eenen priester zoude bezoldigenmits die jaarlijks op haren geboortedag eenige zielmissen voor haar lezen en sommige andere plegtigheden verrigten zoude (2). (1) v. M. t. a. pi. I. 414. Melis Stoke, B. IV. v. 293. uitg. van HuijdecoperD. II. hl. 204. Vergel. Wag. I). III. hl. 18. liiLDERD. D. II. bl. 192. verv. (2) van Mieris, 1). I. bl. 430.

Schiedams Jaarboek | 1862 | | pagina 94