21 5. Stichting van het Gasthuis. Sedert nam de stad allengskcns in welvaart toe, en begon men inrigtingen tot stand te brengen ter verzorging van be- hoeftigen en lijdenden, maar bijzonder van vreemdelingen, die zich wegens den handel hier ophielden. Een der oudste gestichten toch van Schiedam is hot gast huis, voor welks instandhouding in den jare 128G eene opzettelijke belasting door de schepenen van den Nieu- wendam en do Nieuwpoort werd ingevoerd, daarin be staande, dat van elk poorter die stierf, hetzij man of vrouw, hetzij binnen of buiten do stad, het beste kleed aan dit gesticht moest komen. Het daartoe strek kende besluit werd goedgekeurd door den heer der stad, Fi.oris van Avennes, en met diens zegel en dat van den proost van Koningsveld bij Delft bezegeld; terwijl do toen malige schepenen er het hunne bijvoegden, voor de gemeene poorte, omdat zij zonder gemeen zegel was. Deze schepenen waren zes in getal en worden bij van Mieris met name genoemd (1). Door velen is dit besluit omtrent het gasthuis voor het oudste nog aanwezige stuk gehoudendat op onze stad betrekking heeft, cn is daaruit afgeleid, dat Schiedam aanvankelijk Nieuwendam zoude geheeten hebben. Dat er vele oudere stukken bestaan, waarin het reeds Schiedam (1) 7 Jannarij 1286 v. M. I. 464. Ook te Delft moest het beste kleed van overledenen aan het charitaatshuis gegeven wordeningevolge eene resolutie van do Hoeren van de Wet der stad Delft, do d°. 24 Sept. 1613. Bleijswijck, Beschr. van Delft. bl. 506, 507. Vinck wijdt over den oorsprong van zulke belastingen op eene belangrijke wijze uit. AI. S Deschrijv. v. Sch. B. I. 11. III. en llandv.. Privileg. ens. v. Sch. bl. 76, 77.

Schiedams Jaarboek | 1862 | | pagina 95