22 genoemd wordt, cn dat deze meening dus onjuist is, kan na hetgeen vroeger vermeld werd, aan geenen twijfel meer onderhevig zijn, gelijk het mede slechts eene valsche gevolg trekking uit een valsch denkbeeld isdat men den naam Nieuwendam op eenen bepaalden tijd (omstreeks 1310), hij zeker raadsbesluit, in Schiedam zoude veranderd hebben, om onze plaats niet met het dorp Nieuivendam in Noord-Ilolland te verwarren; ook zal zich vermoedelijk het meerdere niet naar het minderenoch het oudere naar het jongere geschikt hebben. (1) 6. Oneenigheden onder de regering van Jan I. Na den moord van Floris V kon Schiedam niet geheel lijdelijk blijven in de oneenighedendie er plaats grepen tusschen graaf Jan I Floris zoon met Wolfaart van Borselen en de Engelschgezinde partij aan de eene zijde, en den graaf van HenegouwenJan van Avennes, (1) Kok, Vaderl. Woordenh. Art. Schiedam. Baciiiene, .Vaderl. Geographie. D. I. st. 2. bl. 489 enz. Het authen tieke stuk, waarbij dit regt aan het gasthuis verleend werd, is nog aanwezigen het oudste van dien aarddat mij alhier onder de oogen is gekomen. Het daaraan hangende zegel met het wapen van Floris van Avenneseen leeuw met een dwarsbalk, komt volmaakt overeen met het tegen woordige wapen van Schiedam. De uitgever dezes, die mij zulks deed opmerken, voegde er de hoogst aannemelijke con jectuur bijdat het wapen der stad overgenomen werd of eene navolging is van dat van het geslacht van Avennes. Hieruit zoude voortvloeijen, dat men waarschijnlijk evenzeer ten onregtc het stedelijk wapen met de drie zandloopers voor ouder dan dat met den leeuw houdt, als men den naam Nieuwendam voor ouder dan dien van Schiedam hield.

Schiedams Jaarboek | 1862 | | pagina 96