21 Van Nijmegen zeil' hield zich den geheelen volgenden dag in zijn schuilhoek verborgen tot hij 's avondsdoor den bijstand eener boerin, in vrouwenklecderen vermomd, met een bootje over de haven werd gezeten verder te voet naar Rotter dam ontkwam. Velen der oproerlingen waren dadelijk de Rotterdamsche poort uitgevlugtdie zekere Aeluekt van der Kolk met buskruid had laten openspringen. Toen te Schiedam het oproer te 8in plaats van te 9 r.reuitbrakhadden de Hoekschen Rotterdam nog naau- welijks verlaten. Te Delfshaven gekomen hoorden zij een geweldig en aanhoudend schieten en vermoedden daaruit dat de aanslag ontdekt was. Zij zonden dus een der Schie- damsche ruiters op verkenning vooruitdie spoedig met do vlugtenden het beiigt terugbragtdat de zaak verloren was, en dat hij zelfs een groot getal heftig vervolgde ruiters van den stadswal in de gracht had zien springen. De Rotter dammers oordeelden het toen raadzaam terug te trekken, en nadere tijding af te wachten die zij eerst den volgenden avond, hij monde van den Ioozen van Nijmegen, ontvingen. Het is niet bekend hoeveel ruiters in dezen opstand ge sneuveld verdronken of gewond zijn. Gewis echter was hun getal zeer groot. De gekwetstenzegt mendat meerendeels in de gasthuizen stierven ten gevolge eener zeer onachtzame verzorging. De gevangenen, van wie het bewezen werd, dat zij kennis van het smeden des verraads hadden gedragenwerden openlijk met het zwaard onthoofd. De Haarlemmers hadden 7 doodenwaaronder de vaan deldrager van de andere schutters waren er 6 gesneuveld. Nikolaas van WiTTEMionsThoofdman van hot vreemde krijgsvolkdie de zaak zijner soldaten te Dordrecht voor Maximiuaan verdedigdewerd op het berigt van het ver raad gevangen genomen en met een jagt naar Schiedam gezonden, van waar men hem te gelijk met Joris van

Schiedams Jaarboek | 1863 | | pagina 100