2D lieer Walraven van DrederodeHendrik van Wïts, .Ian van Nymegen, Nikolaas Wittenhorst en Willem Willemsz. laat op den avond in do duisternis hunne stad uit, en lieten zich des nachts te één uur bij Ouclerschie over de Schie zetten, van waar zij hunnen togtlangs den Ouden Dijk tot het sint Spieririrjshoek vervolgden. Hier hielden zij eenigen tijd rust, om vervolgens met vernieuwde krach ten onze stad van de zijde van Vlaardingen aan te tasten. Toevallig kwamen er met het aanbreken van den dag juist eenige Schiedamsche ruiters die gedurende don nacht waren wezen moeskoppen, op die zelfde plaats aan. Deze, op het zien der vijandige bende verschrikt, vloden ijlings naar Schiedam en kondigden daar het dreigende gevaar aan. Aanstonds werden al de posten bezeten een goed aantal krijgslieden de Ketelpoort uitgezonden, om de Hoekschen te overvallen, die echter, bespeurende dat de aanslag ontdekt was, reeds voor hunne aankomst weder langs den Ouden Dijk waren terug getrokken. De Schiedammers zetten hen achterna. Toen de Hoekschen dat gewaar werden, sloten zij zich digt bijeenen wachtten hen met bedaardheid af. Er had daarop een hardnekkig gevecht plaats dat zeer veel bloed kosttedoch eindelijk ten nadeele der onzendie de minste in getal warenafliep. Zij moesten de vlugt nemenen de Rotterdammers die hen nu op hunne beurt najoegenzouden onge twijfeld te gelijk mot de vlugtenden de stad zijn binnen gedrongen, indien de Schiedamsche burgerschutters het niet belet haddendoor van de wallen met haken en bussen dapper op hen vuur te geven. Het getal der dooden was van heide zijden zeer groot, dat der gevan gen Schiedammers die naar Ouderschie werden gevoerd bedroeg 80 (1). (1) v. Alk., bi. 198201. Wagen., D.IV.bl.252.

Schiedams Jaarboek | 1863 | | pagina 105