34 werd, stond op den hoek van de Marktsteeg, en word in 1757 door de stad gekocht en afgebroken, ter verbreeding van gezegde steeg, daarna de Breede Marktsteeg genaamd, en ter verkrijging eener geschikte losplaats voor goederen. Eene nevens die plaats gelegene branderij en erf heetten nog onlangs het Wapen van Amsterdam. 11. Karel V. Filips II. Aanvang van den Tachtigjarigen Oorlog. Spoedig hierna namen de Hoeksche en Kabeljaauwsche twisten, die den lande zooveel stoffelijk en zedelijk nadeel berokkend hadden, voor goed een einde, door de volledige nederlaag der Hoekschen. Aan het algemeene en sterke verlangen naar rust werd in Holland en Zeeland eene gelukkige voldoening geschonkendaar de ellenden des krijgs gevolgd werden door een 70jarigen hinnenlandschen vrede onder het bestuur van Filips den Schoone en Kauel V. Ook onze stad bleef destijds in rust, en deelde vooral onder de regering van Kaiiel V in de welvaart van gansch Ne derland. De bede van 80,000 gulden die de landvoogdes. Mar- gametha in 1525 van de Hollandsche steden vorderde, werd ingewilligd door Dordrecht, Haarlem, Amsterdam, RotterdamSchiedam HoornEnkhuhen en Schoonho ven, terwijl Delft, Leiden, Gouda, Allernaar, Oudewater en Gorinchem hun onvermogen aantoonden en daarvan verschoond bleven. Hot schijnt daaruit te blijken dat Schie dam destijds weder nicer welvaart genoot dan onder Filips I en Kahel den Stoute (I). De staat, van binnen gerust, zegt een geacht geschied schrijver door geene inwendige oorlogen verscheurdnaar (1) Abend, 1). II. st. 3. bl. 304.

Schiedams Jaarboek | 1863 | | pagina 110