35 Imiteii ontzien en gevreesdgenoot liet benijdenswaardige lotvan geene stof tot eenc eigene geschiedenis op te leve ren. Doch het was juist gedurende deze kalmtedat de aandacht des volks welligt te weinig gevestigd was op het gevaar, dat uit de steeds toenemende magt der belieerschers voor zijne vrijheid ontstond, en de kiemen der hevigste beroerten, die immer ons vaderland ondervonden heeft, ge vormd en ontwikkeld werden. Karel V deed in 1555 afstand van de regering aan zijnen zoon Filips 11den derden graaf van dien naam van Hol land. Reeds de afgetreden vorst had do bezworen privilegiën en handvesten des volks van tijd tot tijd geschonden, en vervolgingen en bestraffingen bevolen van hendie zich van de heerschende kerk afscheidden; maar de weinige gestrengheidwaarmede deze bevelen werden ten uitvoer gebragt, deed daaruit hoogstens cenige ontevredenheid ontstaan (1). Onder Filips die meer de zwakheden en de dweepzucht dan de groote hoedanigheden van zijn vader bezat, sloeg die ontevredenheid, wegens velerlei grieven, tot verbittering en wanhoop over, waarvan opstand en een vreesselijke krijg tegen den magtigen beheerscher de gevolgen waren. Het ligt geheel buiten mijn bestek de bijzonderheden van dien opstand en krijg te vermelden. Alleen die feiten daarvan zal ik trachten op te sommen, welke in en nabij onze stad plaats grepen. De geregelde strijd der opgestane Hollanders, toen Geuzen genaamd, tegen de Spanjaarden, ving aan met de inneming van den Uriel, den 1 April des jaars 1572. Twee Schiedammers waren bij deze inneming als scheeps kapiteins tegenwoordigte wetenSalomon van der Houven (1) Vergelijk Abend, D. II. st. 3. hl. 300302, 609 021. I). II. st. 4. hl. 25 en elders.

Schiedams Jaarboek | 1863 | | pagina 111