36 vroeger baljuw van Schiedam die wegens ketterij van zijn ambt ontzet wasen zekere Jakob Antonissen. Zoodra Bossudie toen in de plaats van den prins van Oranje door Filips tot stadhouder van Holland was aan gesteld, bet berigt ontvangen bad dat den Uriel door de Watergeuzen veroverd was, rukte bij, op bevel van Alva, met tien vaandelen Spanjaards naar Schiedam en Maassluis, en stak van daar naar Heenvliet en Zwarteivaal overom zoo op den Uriel aan te trekken. Hij ondervond daar een dapperen tegenstand en werd weldra door het onder water zetten der geheelc landstreek genoodzaakt naar Dordrecht to wijken. Doch ook hier stiet hij het hoofden trok toen op Rotterdam en Delfshaven aanwaar zijne soldaten deerlijk huis hielden (1). Middelerwijl hadden do Geuzen zonder tegenstand te ont moeten, dus ook zonder geweld te plegenDelfshaven inge nomen en van daar voorttrekkende langs de Scliie het slot van Spangen bezetmaar Schiedam laten liggendat zij door de bezetting van dit slot genoegzaam meenden te kunnen bedwingen. Zoo althans schrijft van Meteren. Uit ecnigo woorden van de Tassis daarenlegen moet men opma ken, dat de Geuzen te gelijk met Delfshaven ook Schiedam innamen, waaruit, zoo zulks waar is, met veel waarschijn lijkheid kan worden besloten, dat toen de kerk door de woedende soldaten van Barthold Entens geplunderd is, van welk feit, zonder vermelding van tijd, in een oorspron kelijk stuk melding gemaakt wordt (2). Anderen zeggen, (1) Hooft, Nederl. Hist., B. VI. bl. 231. der fol. uitg. van 1677. van Meteren, t. a. pi. D. II. bl. 25. (2) M. S. Handvesten enz. van Schiedam,, bl. 659. Eerste request van de gedeputeerden der gereformeerde gemeente te Schiedam aan Zijne Excellentie den Prins van Oranje den 9 December 1572.

Schiedams Jaarboek | 1863 | | pagina 112