38 toen uit Lombarden bestond bevrijd (1). Hierdoor kregen de burgersdie meestal gereformeerd en prinsgezind waren de gelegenheid openlijk de zijde van Oiunje te kiezen, niettegenstaande de magistraat nog Spaanschgezind bleef, en de stad derhalve op de eerste statenvergadering, die den 15 Julij te Dordrecht gehouden is, nog niet vertegenwoor digd werd (2). Velen die hot vroeger niet gewaagd hadden voor hunne staatkundige en godsdienstige gevoelens uit te komen, be gonnen thans de zaak die zij aanhingen in het openbaar te verdedigen. Vele bannelingen keerden naar hunne haard steden terugen daar de partij der prinsgezinden alzoo dagelijks aanwies, nam het bestuur, nog vóór dat de Dordrechtsche statenvergadering gesloten was, en nadat Lumey de stad bezet had, het besluit zich almede voor den prins van Oranje te verklaren (3). Schiedam kwam daaropte gelijk met Delftonder het bevel van Marnix van St. Aldegonde en behield hem tot bevelhebber tot hijbij het innemen der schans te Maas sluis door hot Spaansche legeronder aanvoering van Ju- liaan Romero op het laatst van October des jaars 1573 gevangen genomen werd (i). (1) deTassis, t. a. pi., T. II. P. II. pag. 156. Wagen., D. VI. bl. 380. Bilderd., D. VI. bl. 146 cn 147. (2) Hooft, t. a. pl., bl. 258. van Meteren t. a. pl.D. II. bl. 81. Arend, D. II. st. 5. bl. 198. (3) W agen., t. a.pl. De M. S. Beschrijving van Schiedam van Cambier zegt, dut Lumey den 26 Julij 1572, met overeen komst der regeerders van Delft binnen die stad kwam, en van daar met zijn volk tot voor Schiedam uitliep. Vigi.ii ar Ayita Zuichejii ej/istola 176 ad J. Hopperum, in IIoynckva.n 1'apen- drecht, t. a. pl., T. I. P. II. pag. 696 en 697. (4) Viglii,epist. 125 ad Hopperum, van Veteren, t. a. pl.,

Schiedams Jaarboek | 1863 | | pagina 114