41 de sluizen open ten einde, door liet Maaswater binnen te laten eerst Scliie- en Delfland en daarna ook het hooger gelegen Rijnland te laten overstroomen en alzoo tot het ontzet van Leiden mede te werken. Men troostte zich met de gedachte, dat bedorven land beter is dan ver loren land (1). Sedert was Schiedam, weinig in den oorlog tegen Spanje betrokken. Er is mij niets bijzonders bekend van het aandeel, dat onze stad daarin nam, dan dat er in 1599, gelijk uit andere steden, zoo ook van hier, eenige burgers ter bescherming der grensplaatsen uittrokken. Het krijgsvolk dat de grenzen bezette werd namelijk voor een goed deel ter bemanning der vloot gebezigd. Om dit te vervangen werd er dus een bevel aan de Holland- sche en Zecuwsche steden uitgevaardigd, een bepaald getal gewapende burgers te leveren, in wier plaats zij echter ook knechten of huurlingen mogten stellen. Uit Dordrecht trokken daarop 5Ü0uit Haarlem, Delft, LeidenGoiula en Rotterdam ieder 200uit Gorin- chem 300 en uit Schiedam en 's Dage ieder 120 burgers uit (2). 12. Verblijf van don Emmanuel te Schiedam. In 1597 wordt Schiedam nog om cene zeer bijzondere reden in de geschiedenis dos vaderlands vermeld. In dit jaar namelijk trad do jongste volle zuster van prins Maurits, (1) M. S. Besclir. van Schiedam van Cambier. S. Lois, beschr. van Rotterdambl. 94. (2) Vinck, hl. S. Beschr. van Schiedam, B. I. H. 7 en B. III. H. 7. Bijvoegsels op Wagen. 11. IX. bl. 31 en 32. M. Siegenbeek, Geschiedenis der burgerwapening in Bieder- land, bl. 94.

Schiedams Jaarboek | 1863 | | pagina 117