42 Emilia geheetcn (1), zeer tegen den zin van haren hroeder zoowel als van de Staten, in den echt met don Emmanuel, een der zonen, en wel een bastaardzoon, van don Antonio, verdreven koning van Portugal. Op den 7 November werd dit huwelijk heimelijk in den Haag door een priester voltrokken. Toen het geschied was, gaf men er kennis van aan de algemeene staten, die, daar zij het gebeurde zeer euvel duidden, don Emmanuel onmid- delijk gelastten den Haag te verlatenen zichtot nader bevelte Schiedam op te houden. Later kwamen de jong gehuwden te Wezel weder bijeen en woonden vervolgens te Geneve (2). Men zegt dat don Emmanuel toen eenigen tijd zijn verblijf hield in het St. Ursula-kloosterdat het Huis ie Poort genoemd wordt. Deze gissing komt mij zeer waar schijnlijk voor, omdat Emmanuel Roomsch zijnde, wel ner gens elders te dezer stede beter zijn intrek konde nemen dan in dit gestichthet cenige dat den Roomschgezindcn destijds alhier was overgebleven. 13. Heksenprocessen. Terwijl de vrijheid zoowel in hot maatschappelijk leven als in de godsdienst, die onze voorvaderen vroeger genoten maar allengskens door de overmagt hunner beheerschers verloren hadden op het laatst der 16e eeuw herstold, en (1) Beiden waren kinderen van Anna van Saksen, dc tweede echtgenoot van Willem I. Emilia was geboren te Brussel ien 2 Nov. 1562. Abend, D. 11. st. 4. bl. 128. (2) vanMeteksn, D. VI. bl. 472. Waqenaab, D. VIII. bl. 489. Bildekdijk, 1). VII. bl. 190 en 274. In de Bijvoeg selen op Bilderdijk wordt verwezen naar eenige nommers van bet Mengelwerk der Leeuwarder Courant, waarin van Halmael opzettelijk over Emilia van Nassau gehandeld beeft.

Schiedams Jaarboek | 1863 | | pagina 118