47 stelde zichnadat de baljuw van Schiedam Mei.chior Wil- lemsz. van Welhoek baar deswegens voor schepenen bad geroepen, ter purge bij den hove van Holland. Zij werd op de Voorpoort te 's Hage in hechtenis gebragten de baljuw van Schiedambenevens de procureur-generaal van het bof voerden verscheidene beschuldigingen en tevens ccnige vermeende bewijzen van heksenbedrijven tegen haar aan, onder anderen deze: dat zij op zekeren tijd met een rijsje in het water had gespeeld, en te weeg had gebragt, dat het schip van Cornelis Cornelisz., den echtgenoot van Maritje Reynen, die kort daarna was uit gezeild in zee gebleven en vergaan wasalsmede dat zij en drie andere vrouwenmet bare respective vrijers (zijnde duivelen in menschenschijn)in het Broersveld, hand aan hand gedanst hadden, elkander wel ziende, maar voor andere personen onzigtbaar zijnde, door kracht van zeker kruid, dat zij van den satan ontvangen hadden. Het hof van Holland veroordeelde deze vrouw tot de pijnbank. Zij beriep zich op den hoogen raad, en wel met dit gevolg, dat liet vonnis bij sententie van den 8 Julij 1593 vernietigd, en de beschuldigde ont slagen werd (1). Ten einde mijne stadgenooten echter in geen ongunstiger daglicht te plaatsen dan zij verdienen moet ik hierbij ver melden dat er na 1593 op verscheidene andere plaatsen van ons vaderlandvermeende heksen niet alleen vervolgd maar zelfs op wreedaardige wijze bij regterlijk vonnis ter dood zijn gebragt. In 1594 werd eeno vrouw te Gorinchem en eene andere te Harderwijk als toover- heks verbrandin 1595 werden te Amersfoort twee (1) Vak Leedwev, Batavia Illuslratabi. 306308. Sciielteju, Gesch.der Heksenprocessen, 1828. hl. 248cn 249.

Schiedams Jaarboek | 1863 | | pagina 123