i Maria regeerde slechts kort. Zij overleed in 1482, en werd door haar vierjarig zoontje, Filips van Oostenrijk, bijgenaamd den Schoone, onder de voogdijschap van zijnen vader Maximiliaan opgevolgd. Gedurende deze voogdijschap barstte de oorlog tusschen Hoekschen en Kabeljaauwschen met vernieuwde woede uit, om weldra met de volledige zegepraal der laatstgenoemden te eindigen. Daar in dezen laatsten strijd de Hoekschen aan gevoerd werden door jonker Frans van Brederode, wordt die in de geschiedenis doorgaans de Jonker-Fransen-oorlog genoemd. Onder dien naam werd hij in do eerste helft der voorgaande eeuw zeer naauwkeurig en breedvoerig beschreven door Cornelis van Alkemade, hoofdzakelijk naar de hand schriften van zekeren Willem van der Si.uis. Vele zeer be langrijke gebeurtenissen van dien oorlog, grepen in en nabij Schiedam plaats. Terwijl ik die thans ga verhalen, zal ik de berigten van van Alkemade eenigzins verkort overnemen en mij maar enkele kleine afwijkingen veroorloven ter ver mijding der partijdigheid voor van Brederode en de zaak der Hoekschendie bij van Alkemade te sterk uitkomt. 2. Aanleiding tot en aanvang van den Jonker- Fransen-oorlog. Eerste ontmoeting der Hoekschen met de burgers van Schiedam. Nadat er in 1488 belangrijke onlusten in Vlaanderen tusschen do ingezetenen en hertog Maximiliaan, die toen Roomsch koning geworden waswegens velerlei bezwaren tegen zijne wijze van regeren, waren uitgebroken; en Maximiliaan zelfs te Brugge in hechtenis was genomen; trokken de Ilollandsche en Zeeuwsche steden, waar do Kabeljaauwschen aan het bewind waren, zijne partij. Zij trachtten hem in vrijheid te doen stellendoch zulks gelukte niet, en het duurde negen maanden eer de Vlamingen hem

Schiedams Jaarboek | 1863 | | pagina 80