8 af en vielen met luid geschreeuw op hen aan. Na eenige worsteling weken de Hoekschen langzaam langs den dijk terug tot voorbij Starrenburg. De onzen volgden hen, en waanden den vijand geheel te zullen verslaan, toen zij plot seling door een troep Hoekschen, die zich in de boomgaar den van Starrenburg verscholen haddenin den rug werden aangetast. Nu hervatteden ook de gewaande vlugtelingen den strijd met nieuwen moed, zoodat de onzen, bespeurende dat zij in eene hinderlaag gelokt waren, zich genoodzaakt vonden, over heggen en slooten, in allerijl naar Schiedam te vlugten. Zij lieten hierbij 6 dooden en 12 gevangenen achter, terwijl men zegt, dat de Hoekschen slechts 7 ge kwetsten hadden. Deze vermoeiden zich niet met de vlugtenden achterna te jagen, maar keerden in vreugde met de gevan genon en eenen grooten buitdien zij op de weèrlooze landlieden gemaakt hadden, naar Rotterdam terug (1). 3. Aanslag der Hoekschen op Schoonhoven. Nieuwe ondernemingen naar de zijde van Schiedam. Ver overing van Woerden en IJsselmonde. Door den voorspoed opgeblazenkon Bredf.rode met de zijnen niet moor rusten Slechts weinige dagen later onder namen zij een veel belangrijker togt tegen Schoonhoven en wel op aanraden van den Hoekschgczinden baljuw dier stad, Frederik van Zevender, die naar Rotterdam was uit geweken. Ditmaal was het niet slechts te doen om buit te behalen, maar voornamelijk om zich van do belangrijke vesting Schoonhoven meester te maken. Met 52 schepen en 1000 krijgslieden trokken zij te dien einde uit. Doch het bleek thans reeds, dat het geluk zich geeno bepaalde partij had uitverkoren. Na eenen herhaalden storm op do stad, worden (1) v. Alk., bl. 88—90.

Schiedams Jaarboek | 1863 | | pagina 84