10 togt trof Schoonderloo hetzelfde lot, en zij keerden huis waarts, ontdaan van de vrees voor de zamenspanningen der Schiedammers en Delfshavenaarsmaar met den vloek he iaden van arme visscliers en dorpelingen (1), Eenigen tijd hierna namen de Hoekschen het slot te Woerden met verraad indat door Aiiend van IJsselstein slecht bewaard werd, alzoo hij hot uit schraapzucht slechts door één man liet bewaken. Deze steikte verschafte hun belangrijke inkomsten. Hun voornaamste werk bestond in het vorderen van brandschattingen en het afstroopen des platten lands, waarvoor het slot van Woerden te midden van vele dorpen en kasteelen hun uitmuntend te stade kwam. Weldra veroverden zij ook het slot IJsselmonde, en vonden zich daardoor in staat gesteld al de schepen, die langs de Maas, de Lek en den IJssel voeren, tot groote schade der ingezetenen van Gouda en Schoonhovenaan te houden. Rooven en plunderen immers was het eenige middel van be staan dezer zoogenaamde voorvechters van 's lands vrijheid (2). 4. Plundering van Maasland. Scheepsstrijd tusschen de bezetting van Schiedam en de Hoekschen. Door al de behaalde voordeden aangeprikkeld, konden de Hoekschen hot rooven en moorden niet meer staken. Naauwe- lijks was IJsselmonde ingenomen, of 300 mannen dreven met 24 schepen de Maas af, voorbij Schiedam en Vlaar- dingen tot voor Maasland, en hervatteden daar hunne gewone plunderingen. Nu meenden do Schiedammers ander maal tegen de onruststokers de kans te moeten wagen. Nikolaas van Wittenhokst werd dus met eenig krijgsvolk, dat hier in bezetting lag, en van een veel grooter getal (1) t. Alk., 11. 98, 99. (2) v. Alk., bl. 101107.

Schiedams Jaarboek | 1863 | | pagina 86