11 weldra door de behoefte aan levensmiddelen genoodzaakt op nieuw strooptogten te ondernomen. Thans waren het de dorpen van Over-Maas, die zij zich ter prooi hadden uitge kozen. Op den C Februarij voeren namelijk Joris van Brederode en Daniel Lepeltak met 300 man in 9 roei- jagten de Maas af, tot juist tegenover Schiedam. Hier stapten zij aan walvielen met woest getier op de dorpen Bhoon en Poortugaal en het Huis Valkenstein aan, roofden en plunderden daar al wat onder hun bereik vielen nood zaakten in hot eind de landlieden den buit met hunne eigene wagens naar de vaartuigen te voeren terwijl zij op hunnen terugtogt in dollen overmoed nog vele woningen en schuren der ongelukkige landbewoners in brand staken, want zulk eene bezigheid was hun een spel geworden. Zeer duur kwam hun echter thans dit spel te stade. Gelijk die van Schiedam zich altijd ijverig hadden betoond in het bestrijden van de gruwelen der Rotterdammersbleven zij ook nu daarin niet achterlijk. Door do vlammen der brandende huizen en schuren verwittigd van de plaats waar de vijand zich bevondstaken erterwijl de Hoekschen bun wreed aardig spel dreven eenige schepen met krijgsvolk van Schiedam de Maas over, en overvielen de jagten die slechts door weinig volk bewaakt werden. Vier jagten met eenige manschappen vielen den Schiedammers in handen, terwijl zij, die in de vijf overige gebleven warenzich reddeden door aanstonds, zoodra zij zagen dat er te Schiedam eenige schepen van wal stakensterk roeijende naar Botterdam te vlugten. Nu stapten ook de Schiedammers aan land en ontmoetten de roovers met den buit weldra op den dijk. Er ontstond een hevig gevecht. De Rotterdammers werden van den dijk gedrongen enop de vlugt gejaagdkon geen hunner de welverdiende straf ontkomenwant die het staal des krijgsvolks ontweekviel in de handen der boeren. Allen sneuvelden werden doodgeslagen of gevangen geno-

Schiedams Jaarboek | 1863 | | pagina 90