fi Den 13 van Slagtmaand heeft Koning Philips de steden Schiedam, Rotterdam, Gorinchem, Schoonhoven en den Uriel bij handvesten geoctroijecrd: «dat niemand zou «mogen appelleren van eenig vonnis bij de geregten der «voorz. steden gewezen, niet cxederendo do som van LX «ponden van veertig grooten Vlaams enz." Memla, Manier van Procederen. Welk octrooi bij liet derde Art. van do nadere Ampliatie der Instructie van den Dove van Rolland van den 24 Maart 1G44 tot de som van 150 gulden is verhoogd, en naderhand bij plakaat van de Staten van Holland en West- Vriesland, 8 Mei 1674, tot de som van 300 gulden is uitgebreid. Den 22 van Wintermaand is de stad Schiedam, bij sententie van den llove van Rolland, toegewezengeregligd te zijn voor exue te genieten den XXsten penning van die genen, die buiten de stad in oen andere jurisdictie gaan wonen. Sent. van geweezen zaaken, bl. 114110. Den laatsten van dit jaar is door Koning Philips een ordonnantie gemaakt, om in de duurte der granen te voor zien, en het koren op een rodelijken prijs te brengen. Want gedurende dit zesenvijftigste jaar der zestiende eeuw was de roode loop, een zeer besmettelijke ziekte, overal in Rolland algemeendaar bet doorgaans vochtig en regenachtig was, veelal van zuidelijke winden vergezelden dit veroorzaakte oen misgewas van granen en een duren tijd, waarom vele menschen slecht voedsel gebruikten. M. S. Beschrijv. van Schiedam bl. 93. Omtrent dezen tijd was Quintin Willemsz. van Hassel kruisbroeder te Schiedam. Kerkcl. Oudheden van Schieland, 3dl, bl. 653.

Schiedams Jaarboek | 1864 | | pagina 82