10 af to dankenom daardoor het volk van den last van het onderhoud der soldaten te verligten; maar dat ver zoek verbitterde hem. M. S. Beschrijv. van Schiedam, bi 93. 1500. Pon 8 van Bloeimaand octroijeerdc Koning Philips, als Graaf van Holland, die van Schiedam, om alle jaren in hun stad op den 5 van Hooimaand en op den 3 van Oogstmaand, te hebben twee vrije paardenmarkten, ieder van veertien dagen lang; waarbij vervolgens het privilegie, door Hertog Maximiliaan van Oostenrijk, als vader en voogd van zijn zoon, Hertog Philips, op den 22 van Sprokkelmaand 1483 aan de stad verleend, meer dan do helft vermeerderd werd. Om de inquisitie in de Nederlanden des te heter uit te voeren, heeft Koning Philips door geheel Nederland nieuwe Bisschoppen aangesteld; te weten: 3 aartsbisdommen en 15 andere; hierdoor zijn groote beroerten en bekom mernissen veroorzaakt. J. Ie Clercq, Geschied., 1 dl., bl. 4 enz. 11. de Groot, Jaarb., fol. 1519. 15C2. In dit jaar isop de klagten van Burgemeestcrcn en regeerders van Delft, Botterdam en Schiedam, over de groote ongeregeldheid in hot malen der watermolens van Delf- en Schieland, door Dijkgraven en Hoogheemraden van die landen, de eerste keur gemaakt op het peil van den algemeenen boezem, die later, in het jaar 1571, en daarna op verschillende tijdon is gerenoveerd, dewijl door het malen van het water uit de hinncnpolders hoven het peil niet alleen de kelders in de stad vol water liepen en bedierven, maar ook de algemeene wegen en kaden van die polders onder water werden gezet. M. S. Beschrijv. van Schiedam, bl. 93 verso.

Schiedams Jaarboek | 1864 | | pagina 86