13 zoodat de rivier de Maas langen lijd gesloten en het ijs zeer dik wasweshalve men met wagenssleden en paar den zonder gevaardaarover konde rijdende grond was wel drie voeten diep bevroren, dat in geen vijftigjaren was geschiedwaardoor een dure tijd volgde. VeliusCliron. van Hoorn, bl. 289. Drancl, Hist van Enkhuizen, bl. 126. BorB. fol. 21. Lois, Cliron., bl. 85. 1565. In Grasmaand kwam ecne expresse aanschrijving van den Stadhouder, President en Raden van den Hove van Holland aan het geregt van Schiedam, dat het in 't uitvoeren van denlastop het stuk van de ketterijen of nieuwe religie, met alle modestie, discretie en wijsheid zoude te werk gaan, zonder nogtans te gedoogen eenige verandering in de Katholyke religie. M. S. Beschrijv. van Schiedam, bl. 94. In Oogstmaand accordeerde Koning Philips aan die van Rotterdam, uithoofde van den grooten brand die in hun stad ontstaan was en om tot verhaal van die geleden schade te komen, een leermarkt te mogen oprigten van tien dagen lang, mits dat de steden Schiedam en Gouda daardoor geen schade kwamen te lijden. Lois, Chron., bl. 353355. Den 25 van Herfstmaand verbood Koning Philips hij een afgekondigd plakaat, den uitvoer van granen, vermits don duren tijd, om daardoor, ware het mogelijk, de duurte van koren te voorkomen. De rederijkers alhier deden een referijntje door. den druk verspreidendat sommigen oordeelden zeer tegen de Room- sclie religie te wezen. M. S. Beschrijv. van Schiedambl. 94. 1566. Den 1 van Bloeimaand werd bij plakaat van Koning Philips verboden cenig gemaakt of gedrukt geschrift te ver-

Schiedams Jaarboek | 1864 | | pagina 89