14 spreidon, waardoor do oudo Katholykc religie gelioond werd, op straffe van de galg; ten gevolge dat in dezen tijd ge drukt was, de bekentenis of belijdenis des geloofs van degenen die in de Nederlanden overal verstrooid waren, cn naar de zuiverheid van het Evangelie van Jezus CnniSTUS begeerden te leven, met een zendbrief aan den Koning. In dit jaar begon men in Holland te beraadslagen over het invoeren van de openbare prediking, hoewel men in geheel Holland in dien tijd slechts twee Predikanten had, met name Pieter Gabriei.sz.een Vlaming, die te voren te Brugge en daaromtrent gepredikt had, en Jan Arents- zoon van Alkmaar, een mandenmaker van zijn ambacht. Den 14 van Hooimaand geschiedde do eerste predikatie der Gereformeerden in A'oordholland, niet verre van Hoorn, voor het Reguliers-klooster. G. Brand, Ilistor. der Reform., B. VI. In Oogstmaand hield Pieter Gabrielsz. de eerste open lijke gereformeerde predikatie in don omtrek van de Hoorn brug, tusschcn Delft en den Haag, met een grooten toeloop zoo uit Delft, den Ilaag, Schiedam, Rotterdam en Leiden, als uit andere omliggende plaatsen en dorpen. Daarenboven predikte in dien tijd de Gereformeerde leer Wouter Simönsz., Pastoor te Poortugaal, in het Overmaasscheschuins over Schiedam, alwaar hem vele burgers gingen hooren. M.S. Beschrijv. van Schiedam, 11. 94. Men verbrak ook omstreeks dezen tijd de houten en steenen heelden in de kerken en kloosters te Schiedam, zooals men vroeger in Vlaanderen, daarna in Braband, cn eindelijk op vele plaatsen in Holland gedaan had; doch niemand is om de religie in Schiedam ter dood gchragt.

Schiedams Jaarboek | 1864 | | pagina 90