15 Maar hierdoor ontbrandde de toorn van Koning Philips dermate, dat hij te Madricl, in Spanje, in het bijzijn van vele hovelingen heeft gezworen, dat hij dit wilde wreken, al zoude het hem ook alle zijne landen kosten; zoodat dan ook vele menschen het leven er bij hebben ingeschoten. Ook werd Salomon van der Houven, Baljuw van Schiedam, op de poort van den Hove in den Iiaag gebragtals be schuldigd dat hij of zelve een ketter was, öf ten minste hen toegedaan, omdat hij de ketters niet wilde vervolgen. Hij geraakte echter op eene wonderbaarlijke wijze uit de gevangenis en werd naderhand scheepskapitein hij de Watergeuzen. Te dezer tijd beliep, volgens het verhaal van Guicciardijn, de winst die in Nederland de haring opleverde, het eene jaar door het andere, de som van viermaal honderd en negentig duizend ponden; en Semeijns rekent, dat Holland alleen, volgens de getuigenis der oude historiën, behalve de uitrusting, heeft genoten meer dan dertig tonnen gouds, welke som, met den aanwas des handels en de duurte van den haring, in den tijd toon Semeijns dit schreef, aanmerkelijk is vermeerderd. Deze en meer andere getuigenissen geven ons onder scheiden schrijvers over die hoofdnering en de groote vis- scherij. Alkemade, Beschrijv. van denBriel, d., bl.il. 1567. In Louwmaand veroorloofde Willem van Nassau, Prins van Oranje, als Stadhouder van don Graaf van Holland, op de Staten-vergadering van Holland en West-Vrieslaiul binnen Schoonhoven gehouden, aan de Gereformeerden overal buiten de steden te mogen prediken; maar die toelating duurde niet lang. Margaretha van Oostenrijk Hertogin van Parma, zond een heimelijken last aan de magistraten van alle steden van Holland, om al diegenen te straffen die

Schiedams Jaarboek | 1864 | | pagina 91