1 19 mcnsclicn-massahot hoofd boog ton toeken dat hij vóór allen, Godo de eer gaf, en zich in stilte kortelijk voor bereidde tot de grootsche taakdie hem wachtteen die hij vervulde op eene wijze zijnen beroemden naam waardig. Zijn: «Eerste Steen" verdiende de eer van den herdruk van zoo vele duizendtallen. Haar inhoud trof de snaren van hot hart der Nederlanderswaarvan den redenaar geen hoogcr betuigenis kon ten deel vallen dan hem duor den konink lijken mond werd toegesproken. Voorzeker heeft die rede haar toppunt bereikt, waar de gevierde spreker zich wendt tot den Prins van Oranje, als wien het koningschap wacht over onze kinderen en op wien het jonge Nederland zijne hoop heeft gevestigd. De toekomst, ja, de toekomst daarin ligt het raadsel van het heden opgesloten! Wat zal de feestviering en het vreugdebetoon over de redding van vóór vijftig jarenindien de toekomst niet de heilrijke vruchten zal opleveren van het gevierde feest en de natie het niet diep gevoelt, wat zij eenmaal moet ver loren hebben en hoe diep zij rnoet gezonken zijn, dat na vijftig jaren haar herstel tot zulk een feest heeft geleid? Nederland eenmaal klein en nietig in de rij der staten, zagen wij in den loop der eeuwen, gelijk wij zeiden, nog- thans aan Europa de wet stellen." Nederland eenmaal ten toppunt van welvaart en voorspoed verhevenzien wij zich werpen in de armen ecner grootendeels wufte en ligtzinnigo natie en zich krommen aan de voeten van zijnen beul. Nederland zien wij in November 18C3 feest vieren, omdat bet verlost werd uit de boeijen van verdrukking en slavernij. Maar wij vragen, heeft Nederland groote en vrije mannen om het weder te maken tot een volk, dat geen sympathie noodig heeft of huichelt voor een Franscli despoot, wiens naamgenoot over ons land dood en verderf heeft uitgebraakt, ntaar dat zijn gevoelen zelfstandig, rond en open, ten aan- hoore van Europa durft verklaren?

Schiedams Jaarboek | 1864 | | pagina 95