3 voorgaf, dat men in misdaad, zoo hij 't noemde, van ge kwetste goddelijke en menscholijke majesteit, aan geen wetten of regelen van regten gebonden was. Want iiij ont nam alle ordinaris regters en vierscharen hun gezag en jurisdictie en bragt alles voor zich en zijn Raad van Troubelen, en procedeerde daar Velo Levalo. M. S. Beschrijv. van Schiedam, 11. 9-i verso. Den 1 van Slngtmaand is door een zwaren stormwind en grooten watervloed in de Haas, zeer groote schade aan de dijken omtrent Schiedam toegebragt. De gemelde Hertog van Alva, om een blijvend leger van ruiters en soldaten ten laste van dezen lande op de been te houdenwilde onder anderen ook den tienden en twintigsten penning, (die kortheidshalve, de tiende genoemd werd) van eet- en drinkwaren en meubelaire goederenzoo dikwijls die gekocht en verkocht werden, invoeren; maar terwijl bij daartoe geen consent van de Staten der respective provinciën konde verwerven, zoo veroorzaakte dat door het gehcele land ecne zeer groote beroerte, ja, was later wel de voornaamste oorzaak van den afval van eenige ge westen, die zich aan het juk van dien Hertog en van zijn meester onttrokken. 1571. In dit jaar is weder, op verzoek van Durgcmeesteren en Regeerders van Delft, Botterdam, Schiedam en den Haag bij Iloofd-lngelanden, Dijkgraaf en Hoogheemraden van Delft en Schielaml een peil beraamd en vastgesteldtot hoe hoog de watermolens van de respective polders in Delf- en Schieland op den gemeenen waterboezem zouden mogen malen, en hooger niet, bij eene proeve van een jaar, op zekere boeten, te verbeuren als zij daar tegen handelden; hetgeen naderhand zoo gebleven is.

Schiedams Jaarboek | 1865 | | pagina 82