6 van ilcii Admiraal-Generaal zouden nemen, I'. C. Ilooft, Ilislor., II. 97. Den 10 van Oogstmaand zijn do groole en kleine steden ter dagvaart Linnen Haarlem beschreven, waarop besloten werdden twaalfdon penning te beffen der buren of in komsten van do landerijen. In Wijnmaand zag men te Schiedam, in de lucht, iets beneden het hemelteeken van Cassiopea, een nieuwe ster, die men gedurende zestien maanden waarnam, zijnde noch vaste noch zwevende ster, hoedanig een na de geboorte van Jezus Christus niet gezien was. M. S. Beschrijv. van Schiedam, bl. 95, verso. In Slagtmaand schreef de Graaf van Bossu, als Stad houder van Holland, uit naam van den Koning van Spanje, aan alle groote en kleine steden des lands brieven, haar, ieder in 't bijzonder, daartoe uitnoodigendeom onder do gehoorzaamheid van den gemeldcn Koning Philips, als Graaf van Holland, terug te keeren; maar de afkeer van den Ilertog van Alva en der Spanjaarden was te groot, om door dat schrijven bewogen te worden. I)e Prins van Oranje gaf in het laatst van dit jaar onder scheiden ordonnantiën en plakalen op zijn naam uit, behel zende verbod van handel met den vijand en verbod van uitvoer van eenige levensmiddelen, waaraan thans merkelijk gebrek begon te komen. Ook stelde bij orde op den loop der munt en op het beleid van den krijg te land en te water; bevelende wijders aan alle leenmannen den eed van getrouwheid aan hemals Stadhouder Generaalaan 's lands Staten en aan 't Gemeencbest tc komen doen, op verbeurte hunner leencn.

Schiedams Jaarboek | 1865 | | pagina 86