10 naar die stad meester van den [laag, waaruit de ingeze tenen meest allen naar Delft waren gevlugt. Vervolgens namen zij de sterke schans te Maaslandsluis in en liier viel hun de heer van Aldegonde thans gouverneur van Delft, Rotterdam en Schiedam, in handen. Vaderl. Histor Gd. bl. 451. In Slagtmaand stormde het eenige dagen uit het Zuid- Westen waardoor het water uit de Spaansche Zee door het Kanaal tusschen Frankrijk en Engeland werd gedre ven in de Noordzeeen daarna stormde het eenige dagen uit het Noord-Westenwaardoor het zeewater zoo hoog tegen de Hollandsche kusten werd aangezet en in de Maas opgejaagddat het nabij Schiedam over de dijken heen- stroomde. M. S. Beschrijving van Schiedambl. 96. 1574. Den 1 en do volgende dagen van Sprokkelmaand is ter vergadering van Delft de vroeger gemelde ordonnantieom onderhouden te worden op alle staatsvergaderingen na vooraf gaande communicatie aan de vroedschappen der steden pleglig met der Edelen en Steden zegel bekrachtigden waarbij verklaard was, «dat de vergadering der Staten van Holland, bij voorraad en gedurende den oorlog, zou wor den uitgemaakt, door de Edelen, naar ouder gewoonte, en door de Sleden, die toen hunne zijde hielden," namelijk Dordrecht, Delft, Leiden, Gouda Rotterdam Schiedam Schoonhoven, Oudewater en Woerden. Men hield ook te Schiedam een plegtigen biddag om God te danken voor het veroveren van de steden Middel burg en Arnemuiden uit bet geweld der vijanden. In deze maand vernamen eenige baldadige krijgsknechten van de Sehicdamschc bezetting, dat zich een priester bin-

Schiedams Jaarboek | 1865 | | pagina 90