11 non de stad onthield met name Gerrit Jacobszoon van Vlaardingen een man van zestig jaren vielen zij 's nachts in zijn huis, mishandelden hem geweldig en lieten hem voor dood liggen. Des anderen daags werd hij met een schuitje naar Delft gobragtalwaar bij op den 20 van Sprokkelmaand overleed. M. S. Beschrijving van Schie dam hl. 96. Den 12 van Lentemaand authoriseerden de Staten van Holland en West-Vrieslandde respective Magistraten dei- steden van die landenom door de burgerschutters do moedwilligheden en rooverijen van de soldaten ton platten lande te beteugelen en deze als roovers en plunderaars te straffen. Den 20 van Bloeimaand slaat Franciscus Baldeus voor de tweede maal liet beleg voor Leidenen belast Louis Gaöïa met een hoop Spanjaarden en Walen, de slecht voorziene schans te Maaslandsluis aan te vallen maar toen zij daarna door het staten krijgsvolk verlaten werdliet hij die schans en Vlaardingen innemen en kwam alzoo aan eeno zijde voor de Vlaardingsche en Kelhetsche Poorten van de stad Schiedam. M. S. Beschrijving van Schie dam hl. 96 verso. Den 2 van Wiedemaand plunderen en verbranden de Schiedamsche vrijbuiters de stad Vlaardingen. In deze maand hragt Leendert Pietersz. van Schiedam, scheepskapitein met zijn schip de Fortuyn in de Maas, (uit de Baai van St. Lucar in Spanjeterwijl het beslag op alle vreemde schepen gelegd wasop den 26 van Bloeimaand ont- zeild zijnde) alhier in Holland de eerste tijding van de uit rusting der geweldige Spaanschc vloot; maar een verder-

Schiedams Jaarboek | 1865 | | pagina 91