12 felijkc bloedloop rukte do menscliendaar np ingescheept zijnde, plotseling uit het leven weg, waardoor deze landen uit een zeer groot gevaarzonder mcnsdielijke hulpwer den verlost. In don aanvang van Zomermaand schreef Louis df. Reque- sens in plaats van den Hertog van Alva Gouverneur over de Spaansche Nederlanden, brieven aan alle de steden van Holland en West-Vriesland, aan haar, van wegc den Koning Philips aanbiedende een generaal pardon, met uitsluiting van 54 personen. Door middel van deze vergiffenis zocht men eenige Ilollandscho en Zceuwsche .steden te doen omslaandoch men vond er geendie biertoe geneigdheid betoondewant niemand kon noch durfde zich daarop te verlaten omdat de wreedheden der Spanjaarden te Zutphen Kaarden en Haarlem, gepleegd te versch in het geheugen waren. Sedert den 1 van Zomermaand tot den 22 van Herfst maand waren de Staten van Holland binnen Rotterdam ter dagvaart beschreven geweestwaarbij van wege Schiedam den 2i Julij gedeputeerd waren Mees Cermtsz. Viscii Burgemeesteren Arent Dankertsz. van Smaa- i.eveld Vroedschapom middelen te vinden tot bescher ming des lands en tot ontzet van de belegerde stad Leiden, met 02 schansen en 9000 Spanjaarden. Den 18 en volgende dagen van deze maand werd ook de' eerste kerkvergadering of synode der Hervormde kerken van Holland en Zeeland te Dordrecht gehouden en de Predikant van Schiedam was een van de leden. Hierin werd ecne kerkverordening vastgesteld uit 91 arlt. be staande, waaronder verscheiden waren die men naderhand niet is nagekomen zooals onder anderen het afschaffen der

Schiedams Jaarboek | 1865 | | pagina 92