13 feestdagen, uitgenomen den Zondag, en liet weren van liet orgelspel uit do kerken. In het antwoord dat deze kerke lijke bijeenkomst gegeven heeft op eenige gewetens gevallen, verklaart zij het huwelijk voor burgerlijk, en liuudt een lombardhouder onbevoegd om aan het avondmaal te gaan. Dor, VII D, 01. 50—52 (544 ens.). Omtrent dezen tijd werd mede ter vergadering van Holland besloten, de Predikanten, jaarlijks, vóór anderen, uit de gereedste middelen van den lande, te voldoen; zullende de Magistraten, daaromtrent, op de geschiktste wijze, met ben overeenkomen; doch bun, in de steden, niet boven drie, en op de dorpen niet boven twee honderd guldens mogen toeleggen. Resol. Holland, 26 NoveinO. 1574, 01. 211. In het laatst van Hooimaand besloot men ter staatsverga dering binnen Rotterdam, door het onder water zetten van het land, de Spanjaarden voor Leiden te doen opbreken, en dat ten dien einde niet alleen alle de sluizen van Delf- en Schieland zouden worden opengezet, maar ook de Maas- en IJsseldijken doorgestoken, om door bet buitenwater liet binnenland te doen onderloopen; ingevolge welke resolutie die van Schiedam ook alle hunne sluizen hebben opengezet en eenige platbodem schepen beschikt. M. S. Beschrijv. van Schiedam, 01. 96 verso. Den 3 van Wijnmaand moest Baldeus met zijne Span jaarden de Leidsclie belegering, door het water daartoe ge noodzaakt zijnde, opbreken, en sloegen de Spaansche soldaten, uit gebrek van betaling der soldij, aan het muiten, de opge worpen sterkten in Holland verlatende en naar Utrecht de wijk nemende. In het laatst van Wijnmaand hield men te Schiedam

Schiedams Jaarboek | 1865 | | pagina 93