17 Slaton zou hebben in te nemen." Gouda alleen oordeelde het een en ander ongeraden. Van dien tijd af begon men op dit stuk met ernst te raadplegen. Dor, VIII B, bl. 125 (650). Resol. Holt. 3 Oct. 1575. Den 5 van Wintermaand werd een hooge watervloed in de Maas door een stormwind uit het Noordwesten aangezet; de dijken omtrent Schiedam werden daardoor uitermate beschadigd. M. S. Beschrijv. van Schiedam, bl. 97. In dit jaar beliep de verpachting der gemeene-lands- middeien binnen Schiedam en op het platte land, van den 1 van Louwmaand tot den 31 van Wijnmaand, eene som van 48869 guldens. M. S. Rekening van Mr. Pieter Hanneman. Men verhaalt dat in dezen tijd zekere Geruit IJskoud van Schiedam eene reis naar Rome le voet zoude gedaan hebben. Zijn beeldtenis was te zien op de schilderij hangende in den St. Joris Dooie alhier. 1576. Den 27 van Louwmaand kochten Burgemeesteren en Begeerders van Schiedam, in den naam en ten behoeve van hunne stad, van de Staten van Holland en West-Vriesland het baljuw- en schoutambt, alsmede de jaartollen van varken en paardenmarkten aldaar, voor een som van duizend vijf honderd ponden van veertig grooten Vlaamsch, en dat in mindering van hare pandpenningen, daartoe door haar gecon tribueerd; breeder blijkende uit de brieven van koop van denzelfden datum, inhoudende mede de confirmatie van de Stalen daarop geëxpedieerd, geteekend en gezegeld in com- muni forma. Handvesten enz. van Schiedam, N. CLI1I. Den 25 van Grasmaand hebben de gemagtigden van Schiedam op de staatsvergadering van Holland en ^Zeeland

Schiedams Jaarboek | 1865 | | pagina 97