19 Vlrecht en Mechelen ter eenre, en den Prins van Oranje met de Staten van Holland on Zeeland en hunne bond- genooten ter andere zijde, voornamelijk veroorzaakt door de geweldenarijen en liet plunderen der stad Antwerpen door de Spaansche soldaten, die de Algenieene Stalen wilden weggezonden hebben. De meeste Nederlanders ontvingen de tijding der Gendsche bevrediging met uitgelaten blijdschap, ja te Schiedam zoodanig, dat men aldaar de klokken luidde van vreugde, en God dankte. De akte waarbij zij werd aan genomen, is in alle de Hollandsche steden bezegeld. De verpachting der gemeene-Iandsmiddelen voor Schiedam en het platte land beliep van den 1 van Slagtmaand 1575 tot den 31 van Wijnmaand 1576 18135 guldens. 1577. Den 30 van Lentemaand waren de groote en kleine steden van Holland en West-Vriesland te Dordrecht beschreven, en verscheen aldaar doctor Elbert Leoninus, afgezonden door de Algenieene Staten van Brabant, om op eene een parige regeling der munten en der algenieene belastingen aan te houden; als ook tot het naar huis opontbieden van eenige schepen, hij Antwerpen en op de Maas liggende, benevens om liet afschaffen der vcrlofgelden te verzoekenop welke punten hem redelijk genoegen gegeven werd. [lor, X H. II. 238. Den 17 van Grasmaand is ter Staatsvergadering aldaar een plakaat gemaakt en alom aan de steden gezonden: «De Officieren, Wethouders, Magistraten en Gezworenen binnen en buiten do steden van Holland, gelasten alle do geeste lijke goederen, landen, renten, actiën, credieten en inkom sten van alle pastorijen, kerken, memoriën, kosterijen, beneficiënproevenvicarijcngetijden enz.binnen een maand bij pertinente inventarissen over te brengen aan de

Schiedams Jaarboek | 1865 | | pagina 99