S3 Graaf van Hollandaldaar zeer ellendig was gestorven zoodat hij aan liet eindo van zijn leven de straffende hand Gods niet was ontkomen. J. van Beverwijk, Ileelkonst, kap. XXIIIN. i. M. S. Beschrijv. van Schiedam 11. 102 verso. Den 10 van Wintermaand was het dank- en biddag te Schiedamom God te loven en te danken dat men een magtig Spaansch leger wederstaan had. In ditzelfde jaar werd van een convent van St. Ursula binnen Schiedam melding gemaakt. 1599. De Staten van Bolland beslotendaar zij veel moesten bijdragen in den last van oene nieuwe werving (van zeven duizend man zoo te paard als te voettot versterking van het leger)tot het heffen van een vcertigsten penning op den verkoop van alle vaste goederen en kort daarna tot het sluiten van een kapitale leening of schatting van een twee honderdsten penning der bezittingen van allendie drie duizend guldens en daar hoven gegoed warenwelke schatting ten dezen tijde over Bolland en West-Vriesland, omstreeks achtmaal honderd duizend guldens heeft opgebragt. Doch deze belasting was niet toereikend tot het voldoen der vereischte uitgaven, zoodat men besloot om een gedeelte der te kort komende gelden te vinden, door de tafelhouders van leening in de steden dertig duizend guldons te doen voorschieten. Don 2 van Grasmaand is door de Algemeene Staten een plakaat uitgegeven waarbij verboden werdalle vaart en handel op de landentoebehoorende aan den Koning van Spanje of zijne onderdanen; en geen sauvegarde van den vijand te nemen terwijl den schippers gelast werd geen bui tengewoon rantsoen te beloven.

Schiedams Jaarboek | 1866 | | pagina 103