25 denken om 's lands inkomsten te vermeerderen. Onder anderen hief men geld op de rente, die eerlang de hoofdsom zelve stond te worden. Ook besloten de Staten de hoofde lijke schatting, voor het aanstaande jaar 1600, dubbel te heffenofschoon men in dit jaar veel moeite had gehad om de enkele schatting te innenevenwel werd onder veel tegenkanting deze dubbele belasting ingevoerd. Den laatsten dag dezer eeuw vergunden Burgemeesteren Schepenen, Oud-Raden, lieden van Achten en de gemeene neringen van Dordrecht, aan de steden van Holland en West-Vrieslandvrijdom van doorvaart van de Killeloopende door de landen en gorsingen van Bonaventuraen stonden zij alle regten af, die deze zouden kunnen hinderen. Handvesten enz. van SchiedamN. CLXVI. v. Mieris Handvesten van Leiden, hl. 387—388. 1600. In dit jaar van de nieuwe eeuw hebben de Staten van Holland en West-Vrieslandvoor de eerste maal verpacht de gemeene landsmiddelcn op drie bijzondere tijdenals eerst in Grasmaand de hoornbeestenpaarden, wei- en zaai landen zomer- en wintergewassen ten tweede in Oogst maand, liet gemaal en de bierenen ten derde, in Wijnmaand, de wijnenhetgeen naderhand zoo gebleven is. In Hooimaand hield men te Schiedam een plegtigen dank-, vast- en bededagom God te loven voor de groote over winning, door het leger dor Vereenigde Nederlanden bevochten in den veldslag in Vlaanderentussohen Nieuwpoort en Oslende. M. S. Beschrijv. van Schiedam11. 103. Uit dit land voeren binnen den tijd van twee a drie dagen tusschen de acht en negenhonderd schepen naar de Oos- lerschc landen op allerlei neringen, en wel twaalfhonderd

Schiedams Jaarboek | 1866 | | pagina 105