20 buizen ter haringvaart; waaruit ie zien ia de uitgebreide hariug- reederij die in Holland en Zeeland en ook in deze stad bestond. De Duinkerker kapers pleegden in de Noordzee zeer.groote wreedheid jegens de Hollandsche en Zeeuwsche visschers wier schepen zij op zee veroverden. Sommigen van doze hebben zij in de schepen vastgenageld en die daarna in den gi'ond gehoord of verbrand; waardoor veroorzaakt werd, dat de meeste haringbuizen binnenkort terugkeerdenwel twee honderd kwamen ledigdaar zij niet of weinig gevisclit hadden weder in Holland. Hierbij leed Schiedam, uithoofde van de uitgebreidheid zijner haringneringgrootc schade. 1001. Den 14 van Zomermaand zeilden meer dan zeventig haring schepen van Schiedam naar do nering in de Noordzee, met een sterk convooi van oorlogschepenterwijl de huizen met ge schut voorzien waren tegen de voormelde Duinkerker kapers. Den 5 van Hooimaand kreeg men de zekere tijding te Schiedamdat de beruchte Spaansche belegering van Oslende aangevangen was, om daardoor Rhjnberkin Kleefsland, dat Graaf Maumts van Nassau met het statenleger inge sloten had, te ontzetten; doch dit mislukte. Men moest in dit j iartot vergoeding der oorlogskosten ook onder anderen te Schiedamhet schoorsteengeld betalen. Den 19 van Herfstmaand overleed en word alhier in de kerk begravenMaritje Are.ntsdochter huisvrouw van Jacob Schoenmaker bekend door hare gehouden procedures in zake betigting van tooverij. 1002. Den 2 van Louwmaand, des middags omstreeks 12 ure,

Schiedams Jaarboek | 1866 | | pagina 106