voelde men te Schiedam en door geheel Holland eene aardbeving, die nogtans geen schade aanrigtte. Den 18 van Hooimaand is, bij resolutie van 's lands Staten een omslag gedaan over alle do tafelhouders van leening in de steden van Holland en West-Vriesland, ten bedrage van twintig duizend gulden. Hesol. Holland, 18 Mij 1002. Den 25 van dezelfde maand is de Zuidhollandsche synode te Schiedam gehouden, cn Nathanael Pietersï. Maarland, Predikant aldaar, was daarbij President; gelijk bij Maar land mede was scriba van de directores der volgende synode, die op den 27 van Oogstmaand, mede te Schiedam, vergaderd was. M-S.Besch.rijv. van Schiedam, hl. 103 verso. In Herfstmaand heeft men te Schiedam vreugde bedreven over do inneming van do stad Grave in Brahandalsmede dat de Aartshertogen Albertus en Isabella met de Span jaarden voor Oslende hij de belegering werden opgehouden, mitsgaders dat het Spaansche krijgsvolkbij gebrek van betaling, aan het muiten geslagen was en zich van bet kasleel van Hoogstraten verzekerd had. Tn dit, gelijk ook in het voorgaande en het volgende jaar lieersclitc in Holland en omstreken, een zeer lievige pestziekte. De haringbuizen voeren uit dit land naar de nering in de Noordzee, gewapend met geschut, benevens onder cou- vooi om beschermd te zijn tegen do Duinkerker kapers. 1603. In dit jaar vonden de Staten van Holland cn West- Vriesland voor de eersto maal goeddat de landen en huizenwelke de godshuizen toekwamen in het middel der verpondingbij verhaalzouden worden gebragt.

Schiedams Jaarboek | 1866 | | pagina 107