31 om octrooi te verzoeken mot acht van Amsterdamvan DordrechtDelft en Rotterdam elk drievan Haarlem en Leiden elk tweevan GoudaSchiedamHoorn, Enkhuizen, AlkmaarEdam en Monnikendam. Te dezer tijd werden bij het oprigten van een loterij voor het Oude-Mannenhuis te Haarlemom meerder toeloop van menschen en grootcr inleg in die loterij te hebbende kamers van Rlietorica beschreven, en verschenen aldaar vijftien kamerswaaronder de Roode Roosen van Schiedam de tweede in rang. Scriver.Beschrijv. van Haarlem, bl. 31. Pars, Kalwijksche Oudheden, bl. 215. Gelijk de vorige winter heel zacht was geweest, was deze volgende zoo buitengewoon koud, als bij menschen geheugen niet plaats had; de vorst begon reeds den 19 van Wintermaand en duurde tot den 26 daaraanvolgendewaarna het vier dagen achter elkander dooide. E. van Meteren, XXIX B. 's Lands verpachting der gemeene middelen over de stad en onderhoorige landen bedroeg van den 1 van Grasmaand tot don laatsten van Lentemaand des volgenden jaarseen enzestig duizend vijfhonderd zevenentwintig guldennegen stuivers en acht penningen. M. S. Reken, van P. Hanneman. 1608. Den 9 van Louwmaand hield men te Schiedam een solem- nelen vast- en bededag om God den Hcere te smeekendat Ilij de onderhandelingen over don vrede of het bestand goed wilde laten afloopen, tor Zijner ecre en tot welzijn van den lande. M. S. Beschrijv. van Schiedam, bl. 103 verso. In het voorjaar was de vorst zóó feldat vele menschen door de vinnige koude omkwamen.

Schiedams Jaarboek | 1866 | | pagina 111