5 genoodzaakt geweest, verscheiden nieuwe belastingen op eet- en drinkwaren, mitsgaders andere middelen van con sumptie in te willigenom den inlandschen oorlog uit te voerenen de soldaten te betalenwant zij achttendat men de kostelijke parelen der vrijheid uit de Spaansche slavernij niet te duur konde koopen. In deze lasten con tribueerde Schiedam in elke acht en vijftig guldenzes stuivers en een halven penning, die Holland aan de gene raliteit betaalde, een gulden, drie stuivers, 5%2 penning, even als Gorinchem en den Briel; want onder de verpach ting van de gemeene middelen, worden aldaar mede verpacht die van Vlaardingen, Vlaardinger-AmbachtKethel, Sou- teveen, Matenesse, Wioon, Pendrecht, Poortugaal, Albrants- waart, Pernis, Hoogvliet, enz. 1584. In Lente- en Zomermaand schreef de Prins van Oranje iterative brieven aan Durgemeesteren en Regeerders dei- steden van Holland en West-Vriesland, hen aanmanende om alle suspecte personen uit hunne steden te doen ver trekken, zonder vermindering van hun naam en faam, niet tegenstaande hun gedrag. M. S. Beschrijv. van Schiedam, bl. 99 verso. Den 10 van Hooimaand, zoodra de Prins van Oranje te Delft was omgebragt, is de Staatsvergadering van Holland aldaar buitengewoon beschreven, (1) legen den 13 van (1) Doch toen de menigte en het gewigt der zakendie op deze buitengewone Staatsvergadering te behandelen wareneen geruimen tijd vereischten om die af te doen, namen, om de onkosten van de verteering en het verzuim te sparende gemag- tigden van verscheiden stedenonder bewilliging van de andere steden, hun afscheid, onder verklaring, dat zij zich houden wildenom na te komen en gestand te doendat door de andere

Schiedams Jaarboek | 1866 | | pagina 85