11 en bededag gehouden, om God te loven voor het innemen van het kasteel en de stad Breda, door een turfschip met soldaten, bijna op gelijke wijze als Troye (zoo als de geschiedenis verhaalt) door een houten paard vol Grieken, werd veroverd. 1591. Den 15 van Sprokkelmaand is, bij vonnis van het gcregt van Schiedam, het ligchaam van eene vrouw, die zich uit vrees voor straf, in de gevangenis vcrworgd had, en be schuldigd van tooverij gevangen was gezet, op Jan Cruypen Eilandeken tot asch verbrand. M. S. Bcsclirijv. van Schiedam, hl. 72, 752, 753. In Sprokkel- en Lentemaand hebben do Staten door acht gemagtigden uit hunne vergadering en uit het gcrogtshof, «n door acht kerkedienaren doen overzien en in orde brengen «en kerkverordeninghoedanig men deze zou beroepen of verkiezen; welk ontwerp voor het grootste gedeelte genomen was uit dat hetwelk in 1574 door Prins Willem van Oranje aan de Staten reeds was medegedeeld, en welk concept hij het geregtshof werd goedgekeurd. Verscheiden steden editor maakten zwarigheid het aan te nemenomdat zij vermeenden dat de hooge overigheid geen genoegzaam gezag werd ge geven vooral in dezen tijd. Dit zag voornamelijk op de ver kiezing der Predikanten die bij do ontworpen verordening bepaald was door oen gelijk getal van gemagtigden uit do regering der steden en dorpen en uit do kerkoraden of classes. Den 4 van Hooimaand zijn, door de Gecommitteerde P.aden der Staten, Willem Jan AerssenMuijsBurgemeester dezer stad, en Cornelis van Koolwijk, Ontvanger der kerkelijke goederen in Hollandaangesteld om de geregtiglieden van het kapittel van Geervliet, uit verschillende goederen, in het

Schiedams Jaarboek | 1866 | | pagina 94