u niet onverschillig voor aardsche eermaar ik heb hoogere aandrift dan eerzucht. Denkt niet om mijn persoon. Lincoln is niets. Douglas is niets. Maar onze onafhankelijkheidsver klaring, dat onsterfelijk zinnebeeld der nienschelijklieidver scheurt dat niet." Op den dag der verkiezing kreeg Lincoln 126,000 stemmen 4000 meer dan Douglas. Maar de wetgevende vergadering van Illinois, die de eindbeslissing had, achtte zich door deze keuzo niet gebonden. Zij benoemde Douglas. Schijnbaar leed Lincoln dus een nederlaag. Maar in waarheid had hij de verstandigede zedelijke meerderheid. De cou ranten hadden zijn toespraken alom in de Unie verspreid en de denkers gaven de voorkeur aan Lincoln. Daardoor had hij zich zelf niet alleen een dienst gedaan, maar hij had ook voor do waarheid aanhangers gewonnen. Gedurende 1859 en 18G0 bezocht Lincoln onderscheiden staten der Unie en hield in vele plaatsen redevoeringen ten gunste van zijn gevoelen dat de slavernij niet plotseling moest worden opgeheven noch onwettig onderdrukt, maar binnen hare hij de wet bepaalde grenzen beperkt. Dan tochbegreep hij, zou het kwaad van zelf versmoren. Dij gelegenheiddat hij te New-York was(een stad van 81-1,000 inw.de grootste der Unie), had hij de volgende kleine maar eigenaardige ontmoeting. tlij bezocht een zondagsschool. Niemand kende hem daar noch de kinderen, noch de meester wisten, wie de lange, wel wat forscho maar toch zoo vriendelijke man wasdie daar binnenkwam. Lincoln luisterde naar het onderwijs, en wel met zóóveel belangstelling, dat de meester hem eindelijk aansprak en voorstelde, om do kinderen wat te vragen en te vertellen. Lincoln was daartoe terstond bereid en begon zoo begrijpelijk, zoo onderhoudend, zoo leerzaam tot hen te sprekendat ze allen met gespannen aandacht zijn woorden als verslonden, en hem tweemalentoen hij ophouden wilde,

Schiedams Jaarboek | 1867 | | pagina 104