25 baden om voort te gaan. Toen hij zich ten laatste gereed maakte om weg te gaanvroeg de onderwijzer hem met be wondering naar zijn naam. Jk ben Abraham Lincoln van Illinois," was zijn eenvoudig bescheiden daarop ging hij heen. Zijn reizen en redevoeringenzijn groote bekwaamheid en de deugdelijkheid van zijn beginselen hadden Lincoln inmiddels zoo beroemd gemaakt, dat, toon in datzelfde jaar 1860, op den 16den Mei, op nieuw de groote voorloopige vergadering te Chicago tot het kiezen van een candidaat voor het presi dentschap der Unie gehouden werd, Lincoln een der voor- naamsten was, die in aanmerking kwamen. Nevens hem werd William Seward genoemd, een man, wiens roem schier even groot is geworden als die van Lincoln en die later zijn secre taris van staat of eerste minister werd, gelijk hij dat op dit oogenblik nog van Lincoln's opvolger, Andrew Johnson, is. Intusschen, hoezeer Seward ook do liefde van de vrije bur gers der Unie verdiende, Lincoln had hun .voorliefde. En na eenige herkiezingen werd hij dan ook met algemeene stem men door de groote vergadering tot candidaat der republi- keinsche partij benoemd. Toen dit gebeurde, bevond Lincoln zich in zijn woonplaats Springfield. De telegraaf seinde het bericht van zijn verkiezing terstond derwaarts over. Onder een daverend gejuich deelde men het Lincoln mede. De voor malige sehuitenvaarder zeide niets, toen hij vernam, dat liet boste gedeelte van zijn volk hem tot president begeerde, hij zeide niets dan: «Vergunt mij, M. H.-, dat ik naar huis ga. Ik heb daar een beste vrouw, die het wel graag zal willen weten." Welk een beminnelijke eenvoud! En, gelooft het vrij, in Lincoln was deze eenvoud natuur. Intusschen, hij was nu wel candidaat van de republikein- sche, de liberale partij, maar hij was daarom nog geen pre sident. Ook zijn tegenstandersdo slavenmannen zal ik ze maar noemen, hadden candidaten gesteld. Gelukkig evehwel waren de gevoelens van dezen verdeeld. Anders was Lincoln

Schiedams Jaarboek | 1867 | | pagina 105