37 de bron te vergeten waaruit zij voortvloeienbebben zich nog anderen gevoegddie van zulk een buitengewonen aard zijndat zij zelfs bet hart moeten treffen dat doorgaans ongevoelig is voor do steeds wakende voorzienigheid van don almachtigen God. Te midden van een burgeroorlog, die met ongehoorde verbittering gevoerd wordt en soms aanleiding dreigde te geven tot een inval van vreemde mogendheden is de vrede met allo natiën bewaard gebleven, is de orde gehandhaafdzijn de wetten geëerbiedigd en gehoorzaamd en beeft er allerwege een goede verstandhouding geheerscht, buiten bet tooneel des oorlogs; welk tooneel echter zeer verkleind is door bet voortdringen v3n de land- en zeemacht der Unie. Hot was noodzakelijk om geld en kracht, die in vreedzamer tijden tot andere doeleinden gebezigd wordentot de verdediging des lands aan te wendenmaar toch hebben de landbouw, de koophandel en de zeevaart niet behoeven stil te staan. De bijl beeft de grenzen van onze koloniën uit gebreid en do mijnen, zoowel van ijzer en steenkolen als van kostbare metalenbebben zelfs meer dan vroeger opgebracht. De bevolking is gedurig toegenomenniettegenstaande de ver woestingen welke in bet legerkampbij belegeringen en op bet slagveld aangericht zijn, en bet land, dat zich mag ver heugen in de gevolgen van toenemende sterkte en kracht, kan de volgende jaren te gemoet zien met de hoop op eene uitbreiding der vrijheid. Geen menschelijke raad heeft deze groote dingen ontworpen, geen sterfelijke band heeft zege- wrocht. Hot zijn de genadegaven van den allerhoogsten God dieterwijl Hij zijn toorn over onze zonden bad kunnen uit storten ons nogtans in genade gedachtig is geweest. Het is mij wenschelijk voorgekomen, dat die weldaden doorliet gcheele Americaansche volk als met één hart en céne stem plechtigeerbiedig en dankbaar worden erkend. Ik noodig mijne medeburgers in ieder gedeelte der Vereenigde Staten en tevens ben, die op zee zijn, alsmede bendie hun verblijf

Schiedams Jaarboek | 1867 | | pagina 117