38 in vreemde landen houdendaarom uit, om den laalslcn Don derdag in November af te zonderen tot bet houden van een dank- en bededag, toegewijd aan onzen weldoenden Vader, die in de Hemelen woont. En ik beveel hun aandat zij terwijl zij Hem de verschuldigde offers brengen voor zulke merkwaardige verlossingen en zegeningentevensmet oot moedig berouw over de verkeerdheid en ongehoorzaamheid des volksal diegenen aan zijne hoede opdragendie door den boklagenswaardigen oorlog, waarin wij zonder ons toedoen gewikkeld zijn weduwen weezentreurenden of lijdenden zijn geworden en dat zij vurig smeeken om de tusschenkomst van de hand des Almachtigen tot heeling van de wonden der natie en tot herstelling, zoo spoedig als dit met de godde lijke bedoelingen overeenkomstig isvan hot volle genot van vredeeensgezindheid en rust." Denkt geen oogenblikM. H.dat deze ernstige taal ecu ijdele vertooning was en dat Lincoln in zijn bijzonder leven in strijd handelde met zijn openbare godsdienstigheid. Maar hoe zoudt gij het denken Reeds kent gij hem als de eer lijkheid zelve, o Het is heerlijk in hem het beeld te zien van een groot staatsman wiens leven geheiligd werd door gezonde vroomheid wiens godsvrucht hem eerst waarlijk groot maakte Ik sprak daar van gezonile vroomheid. Ik bedocldo er meê, dat Lincoln verre was van valschelijdelijke gemoedelijkheid zonder kracht voor 't leven. Terwijl hij het oog op God gericht hadverloor hij de aarde niet uit het gezicht. Juist zijn geloof stelde hem in staatzijn zware plichten als hoofd van zijn fel geteisterd volk te vervullen. Treffend was hethem te zien, zooals hij zelfs de kleinste zaken, die hem voorkwamen, met naauwgezethcid behandeldebij alles een geduld, een liefde en meestal een blijmoedigheid bewarendedie allen ver baasde. Dagelijks ontving hij tallooze menschen in een bijzonder gehoor. Een ooggetuige verhaalt hieromtrent o. a. het volgende: Een vrouw kwam verlof vragen voor haar mandie

Schiedams Jaarboek | 1867 | | pagina 118