40 varendheid wildedan een die op vrede tegen eiken prijs, aandrong, waarmee hij te doen kreeg. Wat dunkt u van dit antwoorddat hij gaf aan een vergadering, die weigerde langer te vechten voor de negers, zooals zij de slaven noemde, en die zich beklaagdedat Lincoln ook zwarten in dienst had genomen togen de Zuidelijken? «Gij zegt, dat gij niet voor negers wilt vechten. Ik ken intusschen negers, die be reid zijn om te vechten voor u. Maar dat daargelaten. Als gij niet vechten wilt voor negers, vecht dan alleen voor het behoud der Unie. Als gij de tegenstanders van deze maar eerst hebt gefnuiktdan zult gij, als ik u weèr verzoek om te strijden mij dat antwoord kunnen geven. Gij vindt het niet goed, dat ik negers in dienst heb genomen. Ik meende, dat ik er even zooveel blanke soldaten meê spaarde. Denkt gij er niet zoo over Met dat al, onze zaken gaan goed. De vader der stroomen (de Missisippi) stuwt vrije golven voort naar den Oceaan. Dank zij daarvoor aan de mannen van het Noorden. Maar die hebben niet alles gedaan. Er zijn ook slagvelden geweestwaaron oom Sam (de neger) de sporen zijner groote voeten heeft gelaten. Dank dan aan allen. De vrede schijnt niet ver meer. Hij zal, hoop ik, spoedig komen, om te blijven, en bij zal zóó komen, dat hij waard zal zijn, om hem te handhaven. Dan zullen er eenige negers zijn, die het recht zullen hebbenom zich te herinneren dat zij met de tanden op elkaar, mot strakken blik en gevelde bajonet, de menschheid hebben geholpen bij dit groote werk, maar dan vrees ik zullen er ook blanken zijndie niet zullen kunnen vergeten dat zij met hun booze harten en hun valsche tongen alles gedaan hebbenom de goede zaak te bederven." Gij zietLincoln durfde en kon als het er op aankwam de waarheid zeggen. 'Wij hoorden daar van do negersen dit brengt mij als van zelf weèr op de slavernij. Om harentwil vooral was de burgeroorlog begonnen. Trok Lincoln partij van den strijd

Schiedams Jaarboek | 1867 | | pagina 120