48 vernam den uilslag der verkiezing mol woede. En geen wonder. Het hoorde daarin zijn doodvonnis. Maar, hot was, helaas, ook het doodvonnis van Lincoln. Een samenzweering had zich in stilte gevormd onder eenige vrienden van de slavenpartij, om den edelen voorvechter der vrijheid te vermoorden. Op den Aden Maart 1805 werd Abraham Lincoln andermaal in Washington's capitool als president geïnstalleerd. Hij hield hij die gelegenheid wederom een toespraak, die een zoo ver heven geest ademt, die ik niet nalaten kan, er u het slot van mede te deelen. «Geen van beide partijen", zeide de president, «geen van heide partijen dacht hij het begin van den oorlogdat hij zoo hevig zou zijn en zoo lang zou duren; niemand dacht dat de eerste oorzaak der botsingde slavernijvoor het einde er van zou ophouden te bestaan. Ieder hoopte op een gemakkelijker zegepraal, rekende op een minder diep ingrijpend, minder verbazend gevolg- Beide partijen lezen denzelfden bijbel en bidden tot denzelfden God; beiden roepen Hem te hulp. Waarlijkmen zou het vreemd kunnen vindendat iemand de hulp inroept van een rechtvaardig God om zich te kunnen besprengen met het zweet van andere menschen; maar oordeelen wij niet, opdat wij niet geoordeeld worden. God zou wel beschouwd noch den een noch den ander moeten verhooren; God heeft werkelijk geen van beide partijen geheel verhoord, want de Almachtige heeft zijne plannen. «Wee der wereld van de ergernissen want het is noodzakelijk dat de ergernissen komendoch wee dien menschdoor wien de ergernis komt!" Als wij aannemen dat de Americaansche slavernij eene van die ergernissen geweest isdienaar de voorkennisso Godsmoesten komen maar diena al den door Hem bepaalden tijd te hebben geduurddoor 'zijn wil moesten verdwijnenals wij aannemendat Hij het isdie én aan het Noorden èn aan het Zuiden dezen vreeselijken oorlog heeft opgelegd als een kastijding voor hen door wie

Schiedams Jaarboek | 1867 | | pagina 123