4fi Op dien dag, lict was de lido April, de Goede Vrijdagmaar die voor de dissenters in Americadus ook voor den baptist Lincoln, geen kerkelijke feestdag is, op dien dag dan was onze held rccbt vroolijk gestemd. Hij ge voelde zich zoo gelukkig over den gunstigen afloop van den oorlogover de schoone toekomstdie America wachtte. Na aan den ministerraad doel te hebben genomen-, bepaalde bijdat bij dien avond met zijn vrouw en een paar gaston die bij hem ter maaltijd waren genoodigdden schouwburg zou bezoekenwaar een uitmuntend stuk van Shakespeare zijn lievelingsdichterzou worden gegeven. Des middags en 's avonds vermaakte hij zijn huisgenoten door zijn vroolijke gesprekken die weer denzelfden opgeruimden geest ademden als vóór den zorgvollen oorlog. Eindelijk werd het tijdom naar de komedie te gaan. Lincoln zette zich naast zijn vrouw, een barer vriendinnen en den kolonel Rathburn in zijn loge neder. Een paar uren later werd de deur achter hen door een onbekende geopend. De kolonel stond op en vroegof de binnenkomende zich niet vergist bad, want dat dit de loge van den president was. Daarop verwijderde de ander zich snel, en bet gezelschap dacht niet meer om hem. Deze verschijning was evenwel maar al te opzettelijk, maar al te noodlottig geweest, liet was de wel bekende tooncelspeler Wilkes Booth, die zich overtuigd had, op welke plaats de president zaten die nu achter de weer- gesloten deur zijn pistool gereedmaakteom zijn slachtoffer te vellen. Oogenblikkelijk na zich te hebben verwijderd koerde deze ellendeling terug en, eer iemand er op verdacht was, schoot bij Lincoln een kogel achter in zijn hoofd. De edele president liet geen woord, geen kreet hooren. Hij was ter stond bewusteloos. Terwijl Rathburn op den moordenaar aan viel greep deze een groot meswondde daarmee den kolonel en sprong terstond daarop boven uit de loge op het tooneel. Hij bleef daarbij met een spoor aan een vlag hangen, waarmee

Schiedams Jaarboek | 1867 | | pagina 126