47 de loge opgesierd wasviel daardoor op den grond en kwetsle zich het been, maar, zich snel oprichtende, zwaaide hij zijn mes onder den uitroep: »Sic semper tyrannis(Zoo ga het altoos den tyrannen 1) en verdween achter de schermen. Een oogenblik later rende hij te paard de stad uit. De gerech tigheid achterhaalde hem evenwel. Weinige dagen later werd Booth in een schuur ontdektdoor soldaten ingesloten en toen hij zich niet overgeven wildezoo zwaar gewonddat hij na een vreeselijk lijden welhaast den geest gaf. Ook zijne medeplichtigen werden meerendeels gegrepen en met den dood of andere zware vonnissen gestraft. Immers er bestond een uitgestrekt complot en de bedoeling was niet alleen geweest, om Lincoln maar ook om zijn vriend en rechterhand Seward en om den generaal Grant zoowel als den vice-president Johnson te vermoorden. Geen dezer laatste plannen gelukte evenwel. Alleen Seward werd te huis op zijn ziekekamer zwaar gewondmaar mocht er toch nog het leven afbren gen. Helaasdat mocht de brave Lincoln niet. Om half elf des avonds getroffen, stierf hij den morgen daarop om hall' acht uur. Geen oogenblik kwam hij weer tot zich zeiven. Hij leed dusGod zij dankniet. Zijn goede vrouw was radeloos van droefheidzijn zonen, zijn vrienden stonden als verpletterdhet gansche volk treurdealsof het een vader verloren hadjageheel do beschaafde wereld droeg rouw om den dood van den grooten Lincoln. Toen zijn lijkgebalsemdwerd terug gevoerd naar zijn voormalige woonplaats, Springfield, ver zamelden zich in al de groote en kleine steden, die de stoet doortrokduizenden en tienduizendenom de geliefde trekken nog eens te aanschouwenen de bittere smart stond op aller gelaat te lezen. Te Springfield in Illinois begroef men het stoffelijk over schot. Boven het graf werd een eenvoudige steen gelegd met dit opschrift

Schiedams Jaarboek | 1867 | | pagina 127