5 wegen. Allen zouden elkaar belemmeren. Maar daarvoor is daarginds geen gevaar. Neen, er bestaan daar wel degelijk een wetgeving en een bestuur, die de orde handhaven en de kwaden in bedwang houden. Maar de wetten zijn er vrij gevig voor ieder, die wat goeds wil en kan. Geen of zoo goed als geen oude gewoonten en voorrechten voor bijzondere standen beletten er handel en wetenschapnijver heid en kunst. Godsdienst en onderwijs zijn er volkomen vrijzoowel als landbouw en fabriekwezen of welke andere tak van eerlijk bestaan. En de regeering is toevertrouwd niet aan een erfelijk vorstenhuis en aan zekere standen en klas sen maar aan mannen die daartoe door het gansche volk worden gekozen. Het hoofd des bestuurs is een president, die voor vier jaren benoemd wordt door do afgevaardigden der kiesgerechtigde burgers, en die met zijn ministers en ambtenaren de besluiten uitvoert van twee vergaderingen of kamersden senaat en hot huis der vertegenwoordigerste -zamen het congres geheetenwelks leden wederom voor eenige jaren slechts, door de burgers der verschillende Staten worden gekozen, leder Staat op zich zelf heeft daarenboven een afzonderlijk en onafhankelijk wetgevend rechterlijk en uitvoerend bewind, bestaande uit een vergadering, een senaat, een gouverneur, enz. insgelijks voor eenige jaren benoemd door de vrije keuzo der ingezetenen. Ik zou bier nog meor moeten bijvoegen oin u een volledig overzicht te geven van do inrichting dor groolo republiek. Maar mijn bestek vergunt mij dat niet en het gezegde is ook al weêr voldoendeom u te doen begrijpen, dat de regeering der Unie uit haren aard geen duurzamen dwang kan uitoefenen op hare ont wikkeling. De burgers hebben do macht om langs wettigen weg onophoudelijk mannen aan het bewind te roepen die zij zeiven oordeolen dat hen het best kunnen besturen. Voegt hierbijdat de Vereenigde Staten slechts een uiterst klein staand leger hebben; dat zij in vredestijd geen soldaten

Schiedams Jaarboek | 1867 | | pagina 85