r, hebben te voeden dan zoovelen als er volstrekt noodig zijn; voorts dat bet land met zijn rijke hulpbronnen nog alles behalve overbevolkt isdat er integendeel nog onafzienbare streken wachten op ijverige en verstandige arbeidersein delijken dit zegt niet bet minst, dat de bevolking, boe- veel uitschot van allerlei natiën zij ook in zich hebbe opge nomenzich over het algemeen kenmerkt door grooten ondernemingsgeest; en gij zult u eenige rekenschap kunnen geven van don vooruitgang en den bloei der Unie. Ja, zoo als deze Unie is samengesteld, belooft zij niet alleen alle andere rijken der aarde boven het hoofd te zullen groeienmaar het is te verwachten en te hopen dat zij door haar voor beeld de geheele beschaafde wereld voorwaarts drijven zal. Reeds doet zij ditmaar nog oneindig veel meer zal zij de volkerendie nu nog kwijnen onder bet juk van verouderde instellingenvan dwingelanden ofwat even erg is als dwingelandij, van bandeloosheid, voortstuwen op den weg van vrijheid en menschelijkheid. Ik zeg dit met te meer vertrouwen, omdat de Vereenigde Staten in den jongsten tijd verlost zijn geworden van een kwaaldie aan hun innerlijk leven knaagde als een kanker. Tot voor een jaar namelijk hadden de burgers van minstens 17 staten der Unie het recht om slaven te houden en van dit recht werd dan ook zoo overvloedig gebruik gemaakt dat er binnen hunne grenzen niet minder dan 3% millioen slaven gevonden werden ten deele Africaansche negersten deele hunne gekleurde afstammelingen. Kon het anders of deze barbaarsche instelling werkte noodlottig? Zij ver vreemdde een groot deel der bevolkingvooral van de Zuidelijke Statenvan de eerste beginselen der mensche lijkheid die eisclitdat wij in al onze natuurgenoten on verschillig van welke kleurwezens van gelijke rechten zien. Zij dreigde ook in de Noordelijke Staten den geest der vrijheid allengs te versmooren. En met dien geest stond

Schiedams Jaarboek | 1867 | | pagina 86