8 was? Dat liijdie tot twee malen toe door de burgers V3n zijn land tot bun hoofd werd gekozendie alzoo bij herhaling een dor verhevenste zetels van do wereld innam en die, Europa zoowel als America erkent het thans, dien zetel heeft vervuld op de waardigste wijze, alzoo, dat voor een groot deel aan zijn deugden de triomf der Unie de zegepraal der menschelijkheid te danken isweet gij het weldat hij tot over zijn twintigste jaar een gering handwerksman is geweest, die zwaarder heeft moeten arbeiden, om aan den kost te komen, dan de meesten uwer? En weet gij hot weldat hij zijn bijna fabelachtige verheffing alleen verschuldigd geweest is aan de degelijkheid van zijn karakter, waarin zich alles vereenigde, wat eerbied en navolging ver dient? Maar komaan, ik ga het u eens verhalen, wat ik er van weet. Nietom er u over in verbazing te brengen nog veel minderom u dolle wenschen te doen opvatten naar hoogheid en eeremaar om u het schoone beeld te toonen van een waarlijk groot man een beeld dat u er, mij dikwijls voor den geest rijze en ons don lust en den moed inhoezeme, om ons toe te leggen op die eigenschappen, die onsin lagen zoowel als in hoogen staatgroot maken in de oogen van God en van alle menschen. Luistert Abraham Lincoln werd op den 12den Februari 1809 in den staat Kentucky geboren. Zijn ouders Thomas Lincoln en Nancy Hankswaren geringe landbouwersvan hun jeugd af verplicht tot zwaren arbeid bij veel ontberingzoodat zij weinig gelegenheid hadden gevondenom kennis op te doen. Zoo kon zijn vader bijv. nauwelijks zijn eigen naam schrijven. Maar hij zoowel als zijn vrouw had een goed vorstand en paarde aan arbeidzaamheid een braaf karakter. Met name de moeder van Abraham onderscheidde zich door kinderlijke vroomheiden dit is van grooten invloed geweest op haren zoon. En geen wonder; want hot voorbeeld der ouders, vooral van de moederis doorgaans beslissend voor de toe-

Schiedams Jaarboek | 1867 | | pagina 88