10 inmiddels niet slechts in het lezen; met hehulp van een stuk krijt of houtskool leerde hij zich ook te schrijven, totdat hij 12 of 13 jaren oud was, toen hij nog eens in de gelegen heid kwam om ter school te gaan. Hij bleef daar weer maar eenige maandendoch bracht het in dien korten tijd zoo ver in het rekenendat zijn meester hem daarvan niets meer loeren konwant hij was vlug en had bovendien een stalen geheugen. Een andere eigenaardigheid openbaarde hij nog op de school. Hij was altoos de vredestichter onder zijn makkers. De hevigste geschillen legde hij steeds bijenkon hot niet anders, dan herstelde hij de orde met zijn sterke vuisten want de arbeid had hem buitengewone spierkracht geschon-, ken. De zucht tot verzoening en vrede is hem altoos bij gebleven. Tot het uiterste deed zij hem in later dagen beproeven don oorlog te voorkomen de jammeren van den krijg te herstellen. Zoo als ik zeidezeer spoedig dwongen de behoeften van het gezin Abraham weer de school te verlaten, en zoo leidde hij dan tot zijn negentiende jaar onophoudelijk het leven van een houthakker. Alleen in zijn snipperuren hield hij zich bezig met lezen. De voornaamste boeken, die hij in dien tijd laswaren de bijbelzijne ouders behoorden tot de protestantsciie secle der Baptisten »de pelgrims reis" van liunyan insgelijks een godsdienstig geschrift, de fabelen van Aesopushet leven van Henry Clay en het leven van Washingtontwee beroemde Americancn. Al deze boeken maakten op hem een diepen indruk. Do snedigheid van Aesopus' fabelen openbaarde zich later in do geestigheid die zijn redeneeringen zoowel in den bijzonderen kring als in hot openbaar kenmerkte. Het leven van den grooten Washington den grondlegger der Americaansche Unie be vorderde de eerlijkheid en de regtschapenheid van zijn karakter. Omtrent dit boek is ons de volgende anecdote van Abraham Lincoln bewaard. Hij had het geleend van zekeren mr. Crawford maartoen hij op een morgen er naar

Schiedams Jaarboek | 1867 | | pagina 90